Gdy partner ma problem…

Gdy partner ma problem…

2 maja 2022 0 przez sex Masterka

Mężczyzna często bywa skryty, nie mówi wprost o tym, co mu w życiu doskwiera. Dlatego tak trudno mu pomóc. Jak to zrobić, od czego najlepiej zacząć?

…z bezczynnością

Mężczyźni skoncentrowani na pracy, zarabianiu pieniędzy, zdobywaniu pozycji zawodowej, na emeryturze często nie widzą celu, do którego mogliby zmierzać. Tracą sens życia, poczucie sprawczości. Zwłaszcza gdy nie byli aktywni w inny sposób, nie uprawiali sportu, nie mieli hobby, nie pielęgnowali relacji z przyjaciółmi.

Co robić? Początkowy okres przeczekać. Potem spróbować męża naprowadzić, by znalazł nowe zajęcie. Pytaj konkretnie: „Czego ci teraz najbardziej brakuje?”, „Za czym tęsknisz?”, “Czego pragnąłeś, ale nie miałeś na to czasu, bo wciąż pracowałeś?”, „Co moglibyśmy robić razem?”. Może zainteresuje go rower, działka, zawsze chciał mieć psa?

 

…ze stresem

Mąż nie radzi sobie z emocjami. Może presja w pracy jest zbyt duża, może jest przemęczony. Może coś się wydarzyło. Warto się przyjrzeć, czy wyjścia z sytuacji nie szuka w alkoholu, czy w to nie ucieka, a przed tobą się kryje, co pogłębia jego frustrację.

Co robić? Poproś, by powiedział szczerze, o co tak naprawdę chodzi. O pracę, a może inne problemy? Wytłumacz (nie atakuj), że jego zachowanie przekłada się na dom. Cierpią bliscy, sąsiedzi, ty, a on nie jest sobą. Co go drażni? Czego się boi? Co odreagowuje? Może mógłby porozmawiać z przełożonym, pomyśleć o… innym zajęciu. Dobrym sposobem na stres zawsze jest też aktywność fizyczna.

 

…ze zdrowiem

Każdy inaczej reaguje w takiej sytuacji, jedni potrzebują, żeby ich pocieszać, inni najpierw sami muszą poukładać sobie wszystko w głowie. A my często, nieświadomie, osoby chore zaczynamy traktować jak małe dzieci. Chronimy, wyręczamy, zachowujemy się jak rodzice.

Co robić? Przede wszystkim zapewnij męża. że chcesz mu pomóc. Utwierdzaj w przekonaniu, że jest dla ciebie ważny, że chcesz być przy nim. Pozwól mu wyrazić, jak mu ciężko, nawet krzykiem lub płaczem. Jeśli tylko chce rozmawiać o chorobie, nie unikaj tematu: mówcie o tym, co jest do zrobienia i jak ważne jest jego nastawienie. Warto wyznaczać sobie kolejne cele w procesie leczenia i pilnować ich.

 

…z bezradnością

Trzeba się zastanowić, z czego wynika ta zmiana. Mąż traci sprawność (gorzej widzi, słyszy gorzej się porusza) i zaczął się tego bać, stal się mniej pewny tego, co robi. Czy w grę wchodzi inna niezaspokojona potrzeba, chce być w centrum uwagi, chce poczuć, że się o niego dba, próbuje bliskimi manipulować.

Co robić? Na pewno warto wykluczyć powody medyczne. zrobić badania. I nie „narażać” na nowe sytuacje, w których mężczyzna powinien sobie poradzić. Każda sytuacja, z którą się upora, będzie budowała w nim poczucie pewności siebie. Nie ulegaj mężowi we wszystkim, traktuj jak partnera, jak dorosłą osobę której czasem trzeba pomóc, ale nie wszystko robić za nią.

 

…z nastrojem

Czasami proces żałoby – czy jest to śmierć bliskiej osoby, czy utrata pracy, rozwód – za bardzo się przeciąga i budzi niepokój. Ale depresja nie musi mieć konkretnej przyczyny, dlatego w przedłużających się stanach obniżonego nastroju, bezsenności, odmawiania pokarmu, trzeba reagować.

Co robić? Przede wszystkim nie mów partnerowi “weź się w garść”. To tylko pogorszy sytuację. Zapewnij, że rozumiesz, że jest mu ciężko. Pozwól się wygadać. Zaproponuj wizytę u lekarza rodzinnego, który przepisze leki na sen i być może skieruje męża do specjalisty. Nie krytykuj jego zachowania, okaż wsparcie. Powiedz, że będziesz przy nim, że może poczuć się lepiej, gdy tylko pozwoli sobie pomóc.